Sosyal medya platformu Facebook, Canlı Alışveriş özelliğini kaldırıyor. Bunun yerine ana şirket Meta, Reels videolarına odaklanacak.

Facebook, 2020’de kullanıcılara sunduğu yeni alışveriş deneyimi olan ‘Canlı Alışveriş’ özelliğini duyurdu. Bu özellik kullanıcıların platformdaki canlı yayınlar sayesinde alışveriş yapmalarına olanak sağladı. Son açıklamalara göre ise şirket, yakın bir zamanda bu özelliğini durduracağını açıkladı. Ancak, adımın bir nedeni var.

Ana şirket Meta, çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, iki yılın ardından Facebook Canlı Alışverişi özelliği kapattığını duyurdu. 1 Ekim’den itibaren kullanıcılar, artık Facebook Canlı Alışveriş etkinliklerini yapamayacak.

Şirketin açıklamasına göre, Facebook Live özelliğinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar, yalnızca canlı yayın sırasında satış yapamayacak. Facebook, yaptığı açıklamayla kullanıcıların platformu kullanma şekillerinin değiştiğini ve kısa videoların daha fazla tercih edildiğini belirtti. “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya geçtiğinden, odağımızı Facebook ve Instagram’daki Reels’e kaydırıyoruz.”