WordPress dosya yükleme boyutunu arttırma

WordPress siteniz var, siteniz için içerikler hazırlayıp yüklüyorsunuz fakat bir noktada yüklemek istediğiniz dosya hata veriyor. Peki bu hatayı çözmek için neler yapacaksınız?  İşte bu, yazı içerisinde sorularınızın cevaplarını / çözümlerini bulacaksınız.

Normal olarak gelen yani default değerlerde WordPress dosya yükleme limiti 25MB’ tır. Şayet hosting tarafınızda kısıtlamalar varsa, daha doğrusu WordPress için uygun bir hostinge sahip değilseniz dosya yükleme boyutu 2MB gibi çok düşük değerlere sahip olabilir. Eğer siz de böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız, telaş yapmayın. Bu yazıda WordPress dosya yükleme limiti arttırma konusunda uygulayabileceğiniz tüm yolları bulacaksınız.

Dosya boyutunuzu arttırmanın 1. Yolu:

.htaccess kullanarak dosya boyutunu arttırmak. Apache veya PHP kullanan bir hosting kullanıyorsanız .htaccess dosyanızı düzenlemek için FTP kullanarak veya CPANEL üzerinden hostinginize bağlanıp ve public_html içerisinde bulunan .htaccess dosyanıza erişin. Daha sonra da .htaccess dosyanızı açıp, aşağıda bulunan kodları ekleyin. 

Not: Aşağıdaki kodları ekledikten sonra siteniz hata verirse hostinginiz desteklemiyor demektir. Eklediğiniz kodları silerseniz sitenize tekrar erişebilirsiniz.

Aşağıda .htaccess dosyanıza yazmanız gereken kodlar yer almaktadır.

php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value memory_limit 512M
php_value max_execution_time 600
php_value max_input_time 900

Dosya boyutunuzu arttırmanın 2. Yolu:

functions.php dosyasını kullanarak upload limiti arttırmak.

Bu yöntem, .htaccess dosyanıza erişemediğiniz zaman ya da .htaccess dosyanız üzerinde yaptığınız değişiklik sonrası sitenizde bir hata oluştuysa kullanabileceğiniz alternatif bir yöntemdir. functions.php dosyanızın sonuna ekleyeceğiniz bazı kodlarla WordPress dosya yükleme limiti arttırma işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Aktif olan temanızın içerisinde bulunan functions.php dosyasına CPANEL veya FTP üzerinden erişip, aşağıdaki kodu sayfanın en sonuna ekleyin.

@ini_set( 'upload_max_size' , '128M' );
@ini_set( 'post_max_size', '128M');
@ini_set( 'max_execution_time', '600' );

Not: ileride temanızı değiştirirseniz veya child-theme kullanmadan temanıza gelen bir güncellemeyi kurarsanız bu işlemi tekrardan yapmanız gerekeceğini unutmayın.

Dosya boyutunuzu arttırmanın 3. Yolu:

Php.ini kullanarak dosya yükleme boyutu ayarlamak.

Her ne kadar ülkemizde kullanılan hostinglerin bir çoğu bu yöntem için uygun olmasa da, yine de bu yöntemden bahsetmekte fayda var.

SSH ya da FTP istemcilerini kullanarak WordPress dosyalarınıza erişip, php.ini dosyasını bulun. Eğer bu dosyayı bulamıyorsanız, kendiniz bir dosya oluşturabilirsiniz. Bir metin dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek de bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

php.ini dosyanıza eklemeniz gereken kod aşağıdadır.

upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
memory_limit = 256M

Dosya boyutunuzu arttırmanın 4. Yolu:

Üstteki yönteme benzer bir şekilde, SSH ya da FTP istemcilerini kullanarak WordPress dosyalarınıza erişip, wp-config.php dosyasını yerleştirebilirsiniz. Bu dosyayı bir metin dosyasına aşağıdaki kodla ekleyerek WordPress upload limitini arttırmak için işleminizi tamamlayabilirsiniz.

wp-config.php dosyanıza eklemeniz gereken kod aşağıdadır.

@ini_set( 'upload_max_size' , '128M' );
@ini_set( 'post_max_size', '128M');
@ini_set( 'memory_limit', '256M' );